Dolar, beklentilerin altındaki ABD istihdam maliyeti verisinin ardından 2,76'nın altına geriledi.

Dolar, ABD istihdam maliyet endeksinin beklentilerin altında yükselmesinin ardından Fed'in bu yıl içinde faiz artıracağı beklentisinin zayıflamasına paralel olarak kayıplarını artırdı. Bankalararası piyasada gün içinde 2,7975'e kadar çıkar dolar düşüşe geçti.

Dolar 2,7595'e kadar geriledi. Dolar endeksi 96.512'ye kadar geriledikten sonra 96.735 düzeyinde bulunuyor. Dolardaki değer kaybına paralel olarak euro, dolar karşısındaki kazanımlarını yaklaşık yüzde 1.2'ye artırarak 1.1084'e kadar yükselerek günün zirvesini gördü. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, işgücü maliyeti yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.6 artış beklentisine karşılık yüzde 0.2 ile verinin derlenmeye başladığı 1982 yılı ikinci çeyreğinden bu yana en düşük artışı kaydetti. 

İşgücü maliyetlerinde Haziran itibariyle 12 aylık seyire bakıldığında ise maliyet artışının yüzde 2 ile geçen yıldan bu yana en düşük yükselişi kaydettiği görülüyor. Uzmanlar Fed'in yüzde 2 olan enflasyon hedefine orta vadede ulaşması için bu oranın yüzde 3'ü tutturması gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlar ayrıca işgücü maliyetindeki gerilemenin ücret artışlarında yavaşlama anlamına gelmediğine dikkat çekiyorlar.